9:30 AM-10:30 AM
Opening Keynote
David Heinemeier Hansson
Ballroom A
10:30 AM-10:50 AM
Morning Break
Main Atrium
10:50 AM-11:30 AM
Ballroom A
Working with Other Humans
Coraline Ada Ehmke
Room 101AB
General
Marla Brizel Zeschin
Room 101CD
General
John Schoeman
Room 101F-H
General
Jeffrey Cohen
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 102AB
General
Colin Jones
11:40 AM-12:20 PM
Ballroom A
Working with Other Humans
Jesse Belanger
Room 101AB
General
Molly Struve
Room 101CD
General
John Feminella
Room 101F-H
General
Christopher Sexton
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
12:20 PM-1:40 PM
Lunch
Exhibit Hall C
1:40 PM-2:20 PM
Ballroom A
Working with Other Humans
Betsy Haibel
Room 101AB
General
Takashi Kokubun
Room 101CD
General
Philippe Creux
Room 101F-H
For the Long Haul
Eileen M. Uchitelle
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
General
Cyrus Vandrevala, Kyle Annen
2:30 PM-3:10 PM
Ballroom A
Working with Other Humans
Eric Tillberg
Room 101AB
General
Charles Oliver Nutter, Thomas E Enebo
Room 101CD
Weird, Wild, Wonderful
Kevin Deisz
Room 101F-H
For the Long Haul
Nathan L. Walls
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
3:10 PM-3:40 PM
Afternoon Break
Main Atrium
3:40 PM-4:20 PM
Ballroom A
Working with Other Humans
Ryan Alexander
Room 101AB
General
John Beatty
Room 101CD
Weird, Wild, Wonderful
Shane Becker
Room 101F-H
For the Long Haul
Glenn Vanderburg
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
4:30 PM-5:10 PM
Ballroom A
Working with Other Humans
Jennifer Tu, Zee Spencer (He/Him)
Room 101AB
General
Cecy Correa
Room 101CD
Weird, Wild, Wonderful
Brandon Weaver
Room 101F-H
General
Braulio Carreno
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
5:20 PM-6:10 PM
Keynote
Bärí A. Williams
Ballroom A
9:00 AM-10:00 AM
10:00 AM-10:50 AM
Morning Break
Exhibit Hall C
10:50 AM-11:30 AM
Ballroom A
General
Jameson Hampton
Room 101AB
General
Lyle Mullican
Room 101CD
ActiveRecord Wizardry
Craig Buchek
Room 101F-H
Leveling Up
Jason Swett
Room 101E
Sponsored
TBD
11:40 AM-12:20 PM
Ballroom A
General
Joel Hawksley
Room 101AB
General
Karl Entwistle
Room 101CD
ActiveRecord Wizardry
Richard Schneeman, Caleb Thompson
Room 101F-H
Leveling Up
Matt Duszynski
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
12:20 PM-1:50 PM
Lunch
Exhibit Hall C
1:50 PM-2:30 PM
Ballroom A
General
Justin Searls
Room 101AB
Fundamentals
David Padilla
Room 101CD
ActiveRecord Wizardry
Will Leinweber
Room 101F-H
Leveling Up
Sonja Peterson
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
General
Michael Milewski, Selena Small
2:40 PM-3:20 PM
Ballroom A
General
James Dabbs
Room 101AB
Fundamentals
David Copeland
Room 101F-H
Leveling Up
Nate Berkopec
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
3:30 PM-4:10 PM
Ballroom A
General
Danielle Gordon
Room 101AB
Fundamentals
Hilary Stohs-Krause
Room 101CD
General
Alexandra Millatmal
Room 101F-H
Leveling Up
Kevin Murphy
Room 101E
Sponsored
TBD
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
4:10 PM-5:30 PM
Happy Hour
Exhibit Hall C
5:30 PM-7:00 PM
Lightning Talks
Various
Ballroom A
9:00 AM-10:00 AM
Keynote
Brady Kriss
Ballroom A
10:00 AM-10:50 AM
Morning Break
Exhibit Hall C
10:50 AM-11:30 AM
Room 101AB
General
Kyle d'Oliveira
Room 101F-H
General
Jamie Gaskins
Room 101IJ
General
Alex Wood
Room 102AB
General
Sean Marcia, Aaron Hill
11:40 AM-12:20 PM
Ballroom A
General
James Thompson
Room 101AB
General
Mina Slater
Room 101F-H
General
Yoshinori Kawasaki
Room 101E
General
Xavier Noria
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
12:20 PM-1:50 PM
Lunch
Exhibit Hall C
1:50 PM-2:30 PM
Ballroom A
Open Source Principles
Leonardo Tegon
Room 101AB
Unpacking Rails
Jordan Raine
Room 101CD
Self-Care
Rufo Sanchez
Room 101F-H
Crafting Community
Eric Weinstein
Room 101E
General
Ben Bleything
Room 101IJ
General
Ernesto Tagwerker
Room 102AB
General
Cory Gwin
2:40 PM-3:20 PM
Ballroom A
Open Source Principles
Justin Collins
Room 101AB
Unpacking Rails
Genadi Samokovarov
Room 101CD
Self-Care
Jennifer Tu
Room 101F-H
Crafting Community
Julien Fitzpatrick
Room 101E
General
Christopher "Aji" Slater
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
3:30 PM-4:10 PM
Ballroom A
Open Source Principles
Sam Phippen
Room 101AB
Unpacking Rails
Chris Salzberg
Room 101CD
General
Joël Quenneville, Rachel Mathew
Room 101F-H
Crafting Community
Vince Cabansag
Room 101E
General
Colleen Schnettler
Room 101IJ
Workshop
(continued)
Room 102AB
Workshop
(continued)
4:10 PM-5:00 PM
Afternoon Break
Exhibit Hall C
5:00 PM-6:00 PM
Closing Keynote
Aaron Patterson
Ballroom A